YARKADAŞ: ’HAYIR PARTİSİ’NE AKP ENGELİ  
10.03.2017
3188
Yazı Boyutu: A- A+
YARKADAŞ: ’HAYIR PARTİSİ’NE AKP ENGELİ

Yarkadaş: "AKP, Hayır Partisi’nin kuruluşunu engelliyor. Bu anayasal bir suçtur."

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Almanya’nın tutumu yüzünden mağdur edebiyatı yapan AKP iktidarı, faşizan tutumuna tam gaz devam ediyor" dedi.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, HAYIR PARTİSİ çatısı altında örgütlenmek isteyen bir grup siyasetçinin, AKP’nin fiili engeliyle karşı karşıya kaldığını açıkladı. Yarkadaş, "Almanya’nın yasakçı tutumundan hiçbir farkları yok. Almanya’ya kızıyor, Türkiye’de daha ağır uygulamalara imza atıyorlar" ifadesini kullandı.

26 GÜNDÜR SES YOK

HAYIR PARTİSİ’nin kuruluş dilekçesinin 26 gün önce İçişleri Bakanlığı’na teslim edildiğini belirten Yarkadaş, "Bakanlık kapı - duvar oldu. Parti kurucularının dilekçesine cevap bile verilmiyor" dedi.

Akp’nin bu tutumunun örgütlenme özgürlüğünü engellemek anlamına geldiğini belirten Yarkadaş, "Yapılanın adı anayasal suç işlemektir. AKP suçlarına bir yenisini daha ekliyor" şeklinde konuştu.

ALMANYA’DAN FARKINIZ YOK

Alman devletinin AKP’ye yönelik saçma tutumuna karşı çıktıklarını ve ifade özgürlüğünü savunduklarını hatırlatan Yarkadaş şunu söyledi:

"Almanya’nın tutumundan şikayet edip ağlaşanlar; otellerde yatacak yer bulamayan ve devletin itibarını iki paralık edenler, hiç akıllanmıyor. Almanya onlara, onlar da Türkiye’deki siyasetçilere yasak koyuyor. Bu yüzden itibarları da inandırıcılıkları yok. Dünya, bu İktidarın gerçek yüzünü referandum sürecinde daha iyi gördüğü için, tüm kapılar yüzlerine kapanıyor. Neredeyse Türkiye Cumhuriyeti’nin uçakları inecek havalimanı bile bulamayacak. Türkiye hiç bu kadar aşağılanmamıştı."

İktidarın, yasakçı ve baskıcı tutumunun "parti kurmayı engelleme"ye kadar uzandığını belirten Yarkadaş şu örneği verdi:

"Güçlü Türkiye Partisi’nin eski genel Başkanı Tuna Bekleviç ile arkadaşları bir süre önce İçişleri Bakanlığı’na dilekçe verdi. Bekleviç, Hayır Partisi’nin isim hakkını aldı. Parti kurmak için gerekli şartlar da yerine getirildi. Ancak başvurunun üzerinden 26 gün geçmesine rağmen İçişleri Bakanlığı gerekli işlemleri yapmıyor. Böylece Bekleviç ve arkadaşlarının propaganda yapma ve örgütlenme hakkı fiilen engelleniyor. AKP iktidarı anayasal bir suç işliyor."

"YASAL PROSEDÜR YERİNE GETİRİLMESİNE RAĞMEN..."

Yarkadaş, bakanlığın tüm belgeleri eksiksiz olarak teslim almasına rağmen, "alındı belgesi"nin kurucu üyelere verilmediğini belirtti. Yarkadaş, şöyle konuştu:

"Anayasamızın 68. maddesi, siyasi partileri demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olarak tanımlar ve ifadeyi "partiler önceden izin almadan kurulurlar" diye güçlendirir. Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili hükümleri de gayet açık.

İlgili partinin kurucular kurulunda geçmişte merkez sağda ve özellikle AKP’de siyaset yapmış değerli isimler var. Bu kişiler ülkenin gidişatına yönelik kaygılarını daha rahat ifade etmek amacıyla bir parti kurma girişiminde bulunmuşlar. Ayrıca referandumda takınacakları tavrı da açıklamışlar... Buraya kadar her şey normal.

‘ANAYASAYA AYKIRI TUTUM’

Partinin kuruluşu için İçişleri Bakanlığı’nda evraklar adeta bir bürokratik engeller yumağına takılıyor. Ayrıca evrakların alındığına dair belgenin verilmemesi yönünde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bir talimatı olduğu söyleniyor. Bu başlı başına bir suçtur! Kararla anayasal hak olan siyasi parti kurma hakkı gasp ediliyor.

Partinin adının ‘HAYIR’ olması nedeniyle mi bu engellemeler yapılıyor. Konuyu TBMM gündemine taşıyarak Başbakana da sordum.

Kanun’un 8. maddesi gereği İçişleri Bakanlığı siyasi parti kuruluşu amacıyla sunulan belgeleri teslim aldığı anda başvuruculara usulüne uygun bir alındı belgesi vermek ve başvuru evrakını 3 gün içinde Cumhuriyet Başsavcılığına göndermek zorundadır.

Buna rağmen ilgili evraklar Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş midir?
Bu kanunsuz işlem kim ya da kimlerin kararıyla uygulanmıştır? Bu şahıslara TCK’nin ilgili maddeleri gereğince bir soruşturma açılmış mıdır? Bu sorularımın cevabını bekliyorum.”

CHPnet

SİTELERİ