SEZGİN TANRIKULU: MESLEK AHLAKI KURALLARI BUNDAN SONRA NASIL BELİRLENECEK?  
11.02.2018
1836
Yazı Boyutu: A- A+
SEZGİN TANRIKULU: MESLEK AHLAKI KURALLARI BUNDAN SONRA NASIL BELİRLENECEK?

Sezgin Tanrıkulu: Odalar, Barolar, Birlikler olmak üzere meslek örgütleri tarafından belirlenen meslek kuralları, meslek ahlakı kuralları bundan sonra nasıl belirlenecektir? 

Tanrıkulu, Başbakanlığın meslek ve oda birliklerine yönelik yeni yasal çalışma başlattığına ilişkin haberleri Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle: 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinin gözaltına alınmasından sonra, “Türk” adının bu birliklerden kaldırılacağı açıklanmış, akabinde ise Başbakanlığın harekete geçerek meslek ve oda birliklerine yönelik yeni yasal çalışma başlattığı haberleri basına yansımıştır.

Adlarında Türk ve Türkiye olan 40’a yakın meslek ve oda birliği bulunduğu ve meslek kollarında tek birlik olamayacağı, aynı meslek kolunda birden fazla birlik olabileceği yine basına yansıyan haberler arasındadır.

Bu bağlamda;

1.Bugüne kadar Odalar, Barolar, Birlikler olmak üzere meslek örgütleri tarafından belirlenen meslek kuralları, meslek ahlakı kuralları bundan sonra nasıl belirlenecektir?

2.Birden fazla meslek örgütünün farklı kurallar benimsemesi durumunda, vatandaşlara nasıl hizmet verilecektir?

3.Bir meslek örgütü tarafından “meslek ahlakı kurallarına uymadığı” gerekçesiyle çalışması engellenen bir kişi, diğer meslek örgütüne kaydolup çalışmaya devam etmek isterse nasıl bir yol izlenecektir?

4.Avukatlık, hekimlik gibi insanlarla yüz yüze çalışmayı gerektiren işlerde meslek mensupları nasıl denetlenecektir? Denetimde standardizasyon nasıl sağlanacaktır?

CHPnet

SİTELERİ